Alman hükümetinden İmralı çağrısı

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Türk hükümetinin CPT’nin raporunu dikkate almasını ve PKK lideri Öcalan’ın tutulduğu İmralı cezaevine avukatlar ile ailelerin gidişine izin verilmesini istedi.

- Reklam -

Alman Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut geçtiğimiz hafta Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümetin yanıtlaması talebiyle PKK lideri Öcalan’ın tutulduğu İmralı cezaevindeki tecridin sormuştu.

Akay soru önergesinde İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin “tecrit İmralı’da kalıcı hale geldi ve 2016 yılındaki uyarısına rağmen hala değişlik yok” tespitine dair Merkel hükümetinin ne düşündüğü sormuştu.

ANF’nin haberine göre Sol Parti’li Akay’ın soru önerisine bugün hükümet adına Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth tarafından yanıt verildi.

ROTH: TÜRKİYE AİHS’NİN ŞARTLARINI YERİNE GETİRMELİ

Federal Meclis’in internet sitesinde yayınlanan kısa yanıtta Roth, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin yükümlüklerini yerini getirmesini istedi.

Özellikle de AİHS’de garanti altına alınan tutuklu ve hükümlülerle ilgili hakların çiğnenmemesi gerektiğine dikkat çeken Alman bakan, “Hem Avrupa Birliği hem de Federal Alman Hükümeti Türkiye ile yaptığı görüşmelerde açık ve kesin bir şekilde bu konudaki beklentilerini dile getiriyor” dedi.

CPT’nin İmralı’da engellenen aile ve avukat görüşmeleri ile tutukluların tecridine ilişkin 5 Ağustos 2020’de açıkladığı rapora da dikkat çeken Alman Devlet Bakanı Michael Roth raporda talep edilen şartların yerine getirilmesini istedi.

Alman bakan bu konuda ise şu ifadelerle Ankara rejimine çağrıda bulundu:

“Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin dile getirdiği her türlü işkence ve insanlık dışı uygulamaların son verilmesi, aileler ile avukat görüşmelerinin sağlanması için Federal Hükümet Türk hükümetine çağrıda bulunuyor.”

Alman bakan ayrıca İmralı’daki tecridin bir parçası olan tutukluların birbirinden izole edilerek görüşmelerinin engellenmemesi için Türk hükümetine çağrıda bulundu.

Soru önerisini yönelten Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut ise Merkel hükümetinin bu çağrısının olumlu olduğunu belirterek “Bu çağrının ardından Almanya, Türkiye’nin CPT’nin dile getirdiği işkence ve tecritte iyileşmenin olup olmadığının takipçisi olmalı” diye konuştu.

Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin bütün şart ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini talep eden Sol Partili parlamenter şu çağrıyı yaptı:

“Ancak cezaevlerindeki işkence ve tecrit gibi insanlık dışı uygulamalar Türkiye’nin üyelik şartlarına aykırı davrandığını gösteriyor. Bu konuda başta Almanya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası alanda Türkiye’ye baskı artmalı. Hem Federal Meclis’te hem de Avrupa Parlamentosu’nda grubu olan Sol Parti Türkiye’deki cezaevlerinde iyileşmelerin olması için girişimlerimizi sürdüreceğiz.”

/ANF/

- Reklam -
gumgumok.com

gündem

HDP: Demirtaş hakkında konuşmak mafya sevicilerin haddi değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, MHP lideri Bahçeli'nin Selahattin Demirtaş'la ilgili sözlerine tepki...

Bilim insanları, dünyanın en küçük bellek birimini oluşturdu

Texas Üniversitesi mühendisleri dünyanın en küçük belleğini oluşturmayı başardı. Geliştirilen dünyanın en küçük belleği sayesinde tüketici elektroniğinden büyük veriye, beyinden ilham alınan...

Almanya: Karantina önlemleri 20 Aralık’a kadar uzatılacak

Almanya'da korona virüs önlemleri kapsamında alınan tedbirlerin 20 Aralık'a kadar uzatılacağı bildirildi. Yarın yapılacak, Başbakan Merkel'in ve eyalet başbakanlarının katılacağı...

HDP: Demirtaş hakkında konuşmak mafya sevicilerin haddi değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, MHP lideri Bahçeli'nin Selahattin Demirtaş'la ilgili sözlerine tepki...

Bilim insanları, dünyanın en küçük bellek birimini oluşturdu

Texas Üniversitesi mühendisleri dünyanın en küçük belleğini oluşturmayı başardı. Geliştirilen dünyanın en küçük belleği sayesinde tüketici elektroniğinden büyük veriye, beyinden ilham alınan bilişeme kadar her şeyde kullanılabilecek...

Almanya: Karantina önlemleri 20 Aralık’a kadar uzatılacak

Almanya'da korona virüs önlemleri kapsamında alınan tedbirlerin 20 Aralık'a kadar uzatılacağı bildirildi. Yarın yapılacak, Başbakan Merkel'in ve eyalet başbakanlarının katılacağı yeni salgının ele alınacağo zirve...

Başak Demirtaş’a cinsiyetçi saldırıya hapis istemiyle dava açıldı

Başak Demirtaş'a yönelik sosyal medyada cinsiyetçi ve hakaret içerikli paylaşımda bulunan V.M. hakkında "suç işlemeye alenen tahrik" ve "alenen hakaret" suçlarından 9 ay 15 günden 7 yıl...

Rusya, Almanya’ya agresif söylemden vazgeçme çağrısında bulundu

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Titov, Almanya’nın Moskova Büyükelçisi von Geyr ile görüşmede, Almanya’nın Rusya’ya yönelik asılsız suçlamalar ve yaptırımlar dahil çatışmacı politikasının iki ülke...

ilgili olabilecek haberler